Vývoj a priestorová diferenciácia kolonizačných vĺn, previazanosť na národnostnú štruktúru obyvateľstva, ekonomické činnosti obyvateľstva a vývoj využitia krajiny.

Slovensko bolo osídlené už od najstarších čias. Fyzickogeografická členitosť krajiny umožnila rozmanité využívanie krajiny človekom. Prvou historický známou etnickou skupinou na našom území boli Kelti – kmeň Kotíni 4-3st. pnl. Stavali opídiá, hradiská na vyvýšených chránených miestach ( riekou, skalami, násypmi). Pozostatky opídií nájdeme v Bratislave, na Zemplíne, v Plaveckom Podhradí.                                     

Na prelome  letopočtov prichádzajú na naše územie germánske kmene od severu Markomani a Kvádi. Od juhu prichádzajú Rimania. Na konci 4. storočia nastáva obdobie sťahovania národov pod tlakom Hunov (kočovníkov starotureckého pôvodu).

Koncom 4. a začiatkom 5. st. prichádzajú na naše územie Slovania (prevažne poľnohospodári). Usadili sa na juhozápadnom Slovensku, neskôr aj na východnom a strednom Slovensku. V roku 623 vzniká Samova ríša – prvá slovanská ríša. Franský kupec Samo ju založil na obranu pred Avarmi (kočovný kmeň).                                                            

V roku 863 vzniká Veľkomoravská ríša – vznikla spojením Nitrianskeho a Moravského kniežactva – so sídlom v Nitre zasahovala až do Turca, na dolnú Oravu, Považie, Spiš, Gemer a Zemplín. Zanikla v roku 906 pod tlakom Maďarov. Po rozpade  Veľkomoravskej ríše sa Slovensko na 1000 rokov stalo súčasťou Uhorska.